ארה"ב מרחיבה את הפיקוח על היצוא לתוכנה

ארה"ב מרחיבה את הפיקוח על היצוא לתוכנה שמיועדת לשימוש במערכות לביצוע סינתזה והרכבה של חומצות גרעין

ביום 5 באוקטובר 2021 הגוף האחראי על הפיקוח על היצוא בארה"ב (BIS) פרסם תיקון חדש לכללי פיקוח על היצוא והוסיף סעיף פיקוח חדש לרשימת הפיקוח האמריקאיות (2D352) המתייחס לתוכנה שמיועדת לציוד המבצע סינתזה והרכבה של חומצות גרעין (nucleic acid assemblers and synthesizers). הסיבה להחלת הפיקוח על יצוא התוכנה היא שקיים חשש לשימוש בתוכנה ליצירת נשק ביולוגי.

חשוב לציין שיצוא של הציוד לביצוע סינתזה והרכבה של חומצות גרעין מפוקח תחת סעיף ECCN 2B352.j ברשימת הפיקוח האמריקאיות. גם בישראל הוא מפוקח תחת צו היבוא והיצוא )פיקוח על ייצוא בתחום הכימי, הביולוגי והגרעיני)  לפי סעיף ג.10 בתוספת שניה.

לפי הכלל החדש, יצוא של תוכנה או טכנולוגיה לייצור התוכנה דורש ברישיון יצוא מטעם BIS לכל המדינות חוץ מ:ארגנטינה, אסטוניה, יפן, פולין, אוסטריה, פינלנד, דרום קוראיה, פורטוגל, אוסטריה, צרפת, לטביה, רומניה, בלגיה, גרמניה, ליכטנשטיין, סלובקיה, בולגריה, יוון, ליטא, סלובניה, קנדה, הונגריה, לוקסמבורג, ספרד, קרואטיה, איסלנד, מלטה, שוודיה, קפריסין, הודו, מקסיקו, שוויץ, צ'כיה, אירלנד, הולנד, טורקיה, דנמרק, איטליה, ניו זילנד, נורווגיה, אוקראינה, הממלכה המאוחדת.

החקיקה החדשה צפויה להשפיע על שת"פ בין חברות מדעי החיים, אוניברסיטאות ומכוני המחקר האמריקאים לבין חברות ואוניברסיטאות זרות שאינן נמצאות במדינות שצוינו מעלה ובין היתר ישראל שלא נמצאת בין המדינות שהוחרגו לכן היצוא אליה דורש רישיון יצוא.

 

כתבות מומלצות

ליצירת קשר

 נא למלא את הפרטים הבאים 

ליצירת קשר

 נא למלא את הפרטים הבאים